Krótkie – fakty i mity o mózgu i komunikacji

mózg

Krótkie – fakty i mity o mózgu i komunikacji

Pamiętam jak byłam mała (no dobra, jak byłam dzieckiem, bo mała jestem nadal) to zawsze kłóciłam się z moim starszym bratem o to kto ma większy…mózg. Próbowaliśmy stosować różne miary porównywania naszych mózgów – takie jak waga, objętość a nawet ilość pustej przestrzeni w głowie ? Dziś wiem, że ta walka była kompletnie bez sensu, bo wielkość i objętość mózgu nie mają nic wspólnego z inteligencją, no ale wtedy była to walka na śmierć i życie ?. Dziś jest Europejski Dzień Mózgu – to może krótkie fakty i mity o mózgu i komunikacji?

 

Fakty

 

1Mózg można „powiększyć”. Okazuje się, że można zwiększyć potencjał komórek mózgowych do szybkiego tworzenia nowych połączeń (i to nawet na „stare: lata!). Pewni mili naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji postanowili sprawdzić, jaki jest wpływ przyswajania języków obcych przez dorosłych na organizację ludzkiego mózgu. U badanych studentów po 3 miesiącach intensywnej nauki języka obcego, znacznie zwiększyła grubość kory mózgowej i objętość hipokampu.

 

2Mózg dostraja naszą komunikację do osoby z którą rozmawiamy. Nowe badania pokazuje, że pewna część naszego mózgu, zwana korą przedczołową, jest szczególnie ważna dla dostrojenia komunikacji w zależności od kontekstu sytuacyjnego. Jeśli ktoś na ulicy poprosi Cię o wskazówki dojazdu do kina (no może w dobie pandemii niech to będzie najbliższy SOR), to wiek tej osoby lub obecność roweru zamiast samochodu będą miały wpływ na Twoją odpowiedź. Możesz zdecydować, że będziesz mówić wyraźniej, używać prostszych słów lub podawać wskazówki dotyczące dojazdu rowerem. Możesz również wziąć udział w szkoleniu z komunikacji i poznań jej tajniki! 

 

Mity

 

1To mit, że wykorzystujesz tylko 10 procent swojego mózgu. Właściwie wykorzystujesz wszystko. (Tak, tak, nawet gdy śpisz lub udostępniasz numer swojego dowodu osobistego na FB). Neurolodzy potwierdzają, że mózg jest zawsze aktywny.

2To mit, że osoby z lewą półkulą są bardziej analityczne i metodyczne, podczas gdy osoby z prawą półkulą są kreatywne lub artystyczne. Naukowcy z University of Utah obalili to twierdzenie. To by się nawet zgadzało. W ogólniaku tłumaczyłam mojemu fizykowi, że mam bardziej rozwiniętą prawą półkulę. Dlatego za Chiny Ludowe nie mogę zrozumieć zjawiska rozpadu izotopu promieniotwórczego. No, ale jeśli miałabym rozwiniętą tę część mózgu, która jest odpowiedzialna za zarządzanie percepcją przestrzenną, umiejętnościami muzycznymi i plastycznymi oraz mimiką i emocjami – to czemu potrafię się zgubić na parkingu w centrum handlowym?  Hmmmm…

3To mit, że gry logiczne poprawiają pamięć i umiejętności rozumowania. BBC zleciła badanie tej teorii. Poproszono ponad 8600 osób w wieku 18 do 60 lat o granie online w gry, poprawiające  pamięć i rozumowanie. Uczestnicy badania męczyli się niezmiernie grając po 10 minut dziennie, trzy razy w tygodniu (a wszystko w imię nauki!). Badanie wykazało, że po sześciu tygodniach nie wykazywali lepszych funkcji poznawczych w zadaniach, które nie były trenowane w specjalnych grach (i kolejna wymówka stracona!).

To by było na tyle. Mózgu używaj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W przypadku przedawkowania skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
W końcu dziś Europejski Dzień Mózgu!

 

Przeczytaj inne moje artykuły:

 

Źródła:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324529#3.-Language-in-the-brain
https://kids.frontiersin.org/article/10.3389/frym.2017.00012
https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(15)00410-8

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1053811912006581?via=ihub#!

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0071275

https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/ten-surprising-facts-about-your-brain

 

 

No Comments

Post A Comment