Czas na rozmowy online! Jak przygotować się do wystąpienia przed kamerą?

Czas na rozmowy online! Jak przygotować się do wystąpienia przed kamerą?

Jesteś ekspertem i masz wystąpić w telewizji? Przygotowujesz się do ważnego spotkania biznesowego online? Koronawirus zmusza nas do łączenia się z domu. Co zrobić, żeby dobrze wypaść? Zapraszam na krótki poradnik.

Akt 1 – Scenariusz i aktorzy. Przygotuj się!

W wystąpieniu publicznym najważniejsze jest przygotowanie!

  1. Wypytaj o szczegóły –  Zacznij od tego, że dowiesz się wszystkiego na temat swojego wystąpienia. Kiedy? Gdzie? Dla jakiego medium? Jaki jest cel wystąpienia? Jak długo masz mówić? Musisz zwrócić uwagę na to, że inne są realia występowania na żywo, a inne, gdy chodzi o nagranie materiału, który później może zostać pocięty. Wypytaj o kolejność występowania, kiedy masz mówić, przed kim i po kim. Dzięki temu nic w trakcie nagrania Cię nie zaskoczy.
  2. Zadbaj o publiczność – Zastanów się do kogo będziesz mówić? Dostosuj język, formę wypowiedzi, a nawet pewne rekwizyty, do  Twojego odbiorcy.
  3. Przygotuj scenariusz – Zastanów się, co chcesz powiedzieć. Przygotuj krótki plan wypowiedzi, zadbaj o zastosowanie różnych narzędzi wspomagających wypowiedź: metafory, porównania, historie, pytania retoryczne.
  4. Pomyśl o warsztacie scenicznym  – Kamera lubi mocny makijaż, gładkie uczesanie, mocne kolory i ubrania bez wzorków, prążków czy kwiatków. Zadbaj o stabilną postawę, spokojny wzrok i uśmiech na twarzy.

 

Akt 2 – Scena.

Pomyśl o kadrze, perspktywie obrazu i o świetle.

  1. Kadr –  powinien być, czysty i schludny, zadbaj o to, by w tle nie było żadnego nieporządku, garnków, śmiesznych pucharów i pamiątek z wakacji. Gołe ściany i brak jakichkolwiek dekoracji może z kolei być zbyt nudne i nijakie do naszej relacji. Najlepiej gdy kadr sprawia wrażenie spokoju i ładu.
  2. Perspektywa  – pamiętaj, aby kamera była na wysokości Twoich oczu, wtedy zapwniasz naturalną prspktywęe obrazu. Widok od dołu to tzw. perspektywa “żaby” a od góry “perspektywa ptasia”.
  3. Światło – nie stawaj tyłem do okna lub innego źródła światła. Światło powinno być przed Tobą. Możesz wykorzystać światło dzienne lub sztuczne (rozproszone).

 

Akt 3 – Akcja!

Przed samym nagraniem, spotkaniem czy konferencją pamiętaj o:

  1. Przygotowaniu pomieszczenia  – zamknij okna, wygłusz pokój, tak, aby żadne niepotrzebne dźwięki nie przeszkadzały Ci w wystąpieniu.
  2. Rozgrzewce ciała i ducha – rozruszaj mięśnie twarzy i żuchwę. Stań przed lustrem, weź głęboki wdech i sprawdź, czy podnoszą Ci się ramiona. Jeśli tak, to znaczy, że nie oddychasz przeponą. Spróbuj oddychać tak, aby unosił Ci się brzuch. Rozluźnij całe ciało i zadbaj o prostą postawę.
  3. Oddechu i głosie – oddychaj głęboko przed nagraniem. Zadbaj o porawną artykulację i intonację. Nie bój się pauzy i zwolnienia wypowiedzi. Mów jednak entuzjastycznie i wyraźnie.

 

Rada na koniec? Próbuj, próbuj, próbuj! Tylko liczne próby i nauka na błędach sprawi, ze będziesz lepszy w występach przed kamerą.

No Comments

Post A Comment