Jak budować markę osobistą?

Jak budować markę osobistą?

Najbogatszy człowiek świata, Jeff Bezos, powiedział kiedyś słynne zdanie, że marka osobista jest tym, co mówią o Tobie ludzie, kiedy wychodzisz z pokoju. Szkolenia PR, które prowadzę, koncentrują się między innymi na tym, jak budować autentyczną i spójną markę osobistą. Zanim zgłosisz się na szkolenie z personal brandingu, przeczytaj ten tekst i zainspiruj się, jak wpływać na to, co myślą inni, kiedy spotykają się z Twoim nazwiskiem.

Czym jest marka osobista i jak ją budować?

Ci, którzy pytają, co to jest marka osobista, trafiają na różne odpowiedzi. Najprostsza dotyczy samopromocji – marka osobista to wszystkie działania komunikacyjne, które mają na celu wypromowanie Twojego wizerunku. W potocznym języku mówi się często o tym, że trzeba umieć sprzedać siebie i swoje umiejętności. Jeśli choć raz w życiu usłyszałeś takie zdanie, to właśnie wtedy ktoś powiedział Ci: zacznij budować markę osobistą.

Budowanie marki osobistej jest ważne, jeśli na przykład:

 • szukasz pracy,
 • chcesz dotrzeć do szerszego grona odbiorców/klientów,
 • rywalizujesz ze współpracownikami i zastanawiasz się jak podnieść swoją pozycję w oczach przełożonych,
 • stoisz przed planem rozwoju biznesu i szukasz sposobów na to, aby firma odniosła sukces,
 • chcesz wzmocnić wizerunek eksperta w branży, dla której pracujesz,
 • jesteś pracodawcą i planujesz pozyskać nowego osoby do zespołu.

Jeśli Twoja marka osobista ma być spójna i przejrzysta dla odbiorców, zacznij od szukania odpowiedzi na pytania takie jak na przykład:

 • Kim jestem?
 • Co potrafię?
 • Komu przyda się to, co potrafię?
 • Jakie są moje mocne strony?
 • Czym wyróżniam się na tle konkurencji/innej społeczności?
 • Jakie mam w życiu cele?

Na podstawie odpowiedzi możesz zobaczyć obraz samego siebie i ułożyć strategię działania – np. w mediach społecznościowych. Największy sukces w budowaniu personal brandingu osiągniesz jednak z pomocą ekspertów. Z moich szkoleń dowiesz się między innymi jaki masz potencjał osobowościowy, jakie narzędzia wybrać i jak monitorować efekty. Poznasz też style komunikacji werbalnej i niewerbalnej i przypiszesz siebie do tego, który reprezentujesz.

Tego nie rób, jeśli zależy Ci na dobrym personal brandingu

Nie mów o sobie jak o marce – buduj personal branding, zamiast mówić o tym, że to robisz. W budowaniu marki osobistej zwróć też uwagę na to, co mówią i czego oczekują inni. Nie koncentruj się wyłącznie na swoich potrzebach, bo lekceważenie odbiorców przyniesie odwrotny skutek. Nie staraj się wyróżnić przez wywoływanie skandali, ale bazuj na profesjonalizmie i budowaniu zaufania. Jeśli chcesz być wiarygodny, nie kopiuj swojej konkurencji, ale zacznij postrzegać samego siebie jako oryginał, który ma w sobie odpowiedni potencjał do wykorzystania.

Dzięki budowaniu marki osobistej zyskasz zaufanie klientów, odbiorców, użytkowników i potencjalnych pracowników lub współpracowników. Twoja ścieżka kariery nabierze szybszego tempa i łatwiej osiągniesz to, co o czym marzysz.

No Comments

Post A Comment