Jakie kolory są najodpowiedniejsze do kamery?

Jakie kolory są najodpowiedniejsze do kamery?

Podobno nie szata zdobi człowieka.. ale jak już mamy wystąpić w telewizji lub udzielić wywiadu online, warto pomyśleć co na siebie włożyć, by zrobić dobre wrażenie.

Ubranie powinno być dostosowane do okazji oraz miejsca wystąpienia. Dlaczego? Może dlatego, żeby nie popełnić błędu Ewy Kopacz, która podczas wystąpienia przed kamerą,  nagranego na przepięknej nadwiślańskiej plaży, wśród ludzi w letnich strojach i boso biegających po piasku – musiała prezentować się w garsonce, czarnych rajstopach i czółenkach na obcasie. Możecie sobie wyobrazić jak ciężko chodzi się w obcasach po miękkim, zapadającym się piachu…

Z drugiej strony, jeśli łączycie się online z domu, pamiętajcie by nie popełnić błędu pewnego wiceministra spraw zagranicznych, który w elegancko wyglądającej koszuli wypowiadał się przed kamerą. Zapomniał jedynie o spodniach…., które równie elegancko wisiały na krześle. Nie muszę chyba już mówić o tysiącach rozgrzanych internautów, którzy zastanawiali się czy ten minister faktycznie “tak bez spodni w tej telewizji wystąpił…”

Kamera miewa swoje sympatie i antypatie. Nie lubi pewnych kolorów, pomaga tym, którzy wybierają jednolite barwy.

 

Niebieski

 

Ukochany kolor kamerzystów to niebieski (poczynając od pastelowego błękitu, na głębokim granacie kończąc.) Jasnoniebieska bluzka świetnie podkreśli kolor naszej karnacji, a ciemnogranatowy kostium wzmocni (w oczach widzów) autorytet występującej ekspertki. Błękitna koszula wzbudzi zaufanie a stalowo niebieski garnitur zawsze będzie wyglądał dobrze w kamerze.

Z niebieskim wiąże się jednak pewien „haczyk”. Intensywny błękit (użyty na dużych płaszczyznach np. sukience lub garniturze) może być niebezpieczny kiedy nagranie odbywa się na tzw. blueboxie (czyli czystym niebieskim tle, na które dopiero później nakładane są obrazy). Możemy zbyt mocno zgrać się z tłem i… obraz przejdzie także na strój.  Blueboxy jednak coraz częściej zastępowane są greenboxami, więc prawdopodobieństwo „wpadki” staje się mniejsze.

 

Fuksja, czerwień i inne kontrasty

 

Co prawda niektórzy specjaliści radzą, aby podczas nagrania unikać silnie kontrastowych kolorów. Ja jednak mówię mocno i zdecydowanie…to zależy. Zależy od osobowości i temperamentu osoby, która decyduje się na odważny kolor. Nieśmiały rozmówca może faktycznie zostać przytłoczony intensywnym kolorem. Kiedy jednak przed kamerą staje osoba pewna siebie (i treści które prezentuje), która czuje się ekspertem w danej dziedzinie, to ulubiony kostium w kolorze fuksji z pewnością jej nie zaszkodzi.

Biel i czerń

 

Są kolory, które na wizji nie wyglądają zbyt korzystnie. Czysta, ostra biel potrafi np. „wypalać” obraz i twarz zaczyna sprawiać wrażenie ciemniejszej lub przygaszonej. Biały kolor bluzki może także sprawiać problemy z ustawieniem ostrości obrazu lub na tle ciemnych dekoracji będzie dawała wrażenie “jarzącej się żarówki”. Warto więc pomyśleć o „złamanym” odcieniu bieli lub nałożyć na nią kontrastową marynarkę.

Jeśli chcecie wystąpić cali na czarno – też nie jest to dobry wybór. Zbyt dużo czarnego podkreśli cienie pd oczami i sprawi, że będziecie wielką, czarną plamą.

 

Wystąpienia przed kamerą – szkolenie

 

 

 

 

 

 

 

 

No Comments

Post A Comment