Zajmijmy się głosem w wystąpieniach publicznych

wystąpienia publiczne głos

Zajmijmy się głosem w wystąpieniach publicznych

Czy wiesz, że lirogony (australijskie ptaki wróblowate) potrafią naśladować nieograniczoną liczbę dźwięków? Od ludzkich głosów, poprzez eksplozje, odgłos piły łańcuchowej czy wycie syreny alarmowej? Gdyby lirogon miał wystąpić publicznie, widownia by go pokochała – bo umiejętność emisji dźwięków jest bezcenna.

Ludzka zdolność naśladowania dźwięków nie jest aż tak wybitna, ale nad głosem w wystąpieniach warto popracować. Posłuchaj jak mówią wielcy mówcy: Winston Churchill, Martin Luther King czy Barack Obama. Każdy z nich potrafi wyczarować swoim głosem wszystko co tylko chce. Może wzbudzić emocje, rozśmieszyć, zaskoczyć, przerazić i zmusić do prawie każdego działania. Chcesz tak przemawiać? To poczytaj dalej.

Każdy głos można wyćwiczyć (jak sześciopak na brzuchu). Aparat mowy obejmuje właściwie całe ciało, więc aby Twój dźwięk brzmiał dobrze, to i ciało musi być zdrowe (wedle zasady: w zdrowym ciele…dobry głos).  Dlatego ważne są podstawy:

  • Odpowiednia ilość snu (ok. 8 godzin)
  • Zdrowa dieta
  • Picie dużej ilośc wody (min. 1,5 l. dziennie)
  • Ruch

 

Jeśli zlekceważysz takie fundamenty – to Twój głos może być suchy, cichy, bezdźwięczny i zdyszany.

Trenuj głos do wystąpień publicznych

 

Jeśli poważnie myślisz o poprawie swojegu głosu – ćwicz systematycznie.  Wystarczy 10 minut dziennie, by po kilku tygodniach zobaczyć zadowalające efekty. Trening emisji głosu obejmuje:

  • ćwiczenia oddechowe;
  • usprawnienie motoryki narządów mowy (żuchwy, języka i warg oraz podniebienia miękkiego);
  • trening artykulacji i dykcji;
  • pracę nad siłą i barwą głosu;
  • ćwiczenia modulacji głosu.

 

Dziś zajmiemy się prawidłowym oddechem. Niby proste, a jednak…

 

Oddech w wystąpieniach publicznych

 

Czy przytrafiła Ci się sytuacja, że musiałaś/eś przerwać wypowiedź w połowie zdania, bo skończył Ci się oddech?  Czy odsłuchując nagranie z konferencji zwróciłaś/eś uwagę na głośne wciąganie powietrza pomiędzy kolejnymi zdaniami? Świadomy oddech to jedna z podstaw prawidłowej emisji głosu. W śpiewie, czy wystąpieniach publicznych najlepsze jest oddychanie przeponowo – żebrowe. Zapewnia nam odpowiednie podparcie oddechowe.

Gdy wydychanemu powietrzu brakuje podparcia, trudno  będzie uzyskać nośny, mocny dźwięk.

Przyjrzyj się swojemu oddechowi. Poniżej kilka ćwiczeń na rozpoznanie własnego sposobu oddychania, opisanych przez mgr Elżbietę Skoczewską w poradniku “Emisja głosu”

1Ćwiczenie – rozpoznanie swojego rytmu oddychania.
Połóż się na ziemi. Zamknij oczy i przez kilka minut wsłuchuj się w rytm twojego oddechu. Nie kieruj nim, staraj się oddychać swobodnie, naturalnie. Zauważ jak zmienia się jego rytm.  Im bardziej się rozluźniasz – tym dłużej i spokojniej oddychasz. Wczuj się w ten naturalny rytm własnego oddychania. Sprawdź czy różni się on od tego, który miałaś/miałeś przed ćwiczeniem.

2Ćwiczenie – rozpoznanie sposobu oddychania.
Połóż się na ziemi. Jedną rękę połóż na klatce piersiowej, drugą na brzuchu- tak, aby środkiem dłoni dotykać pępka. Oddychaj przez kilka minut swobodnie i obserwuj ruchy klatki piersiowej i brzucha. Sprawdź, czy podczas oddychania częściej porusza Ci się ręka na klatce piersiowej czy na brzuchu.

3Ćwiczenie – oddychanie przeponowe.
Połóż się. Jedną rękę połóż na klatce piersiowej, drugą na brzuchu- tak, aby środkiem dłoni dotykać pępka. Oddychaj chwilę swobodnie zgodnie z własnym rytmem. Obserwuj ruchy klatki piersiowej i brzucha. Następnie staraj się oddychać w taki sposób, aby podczas wdechu nie odczuwać ruchów klatki piersiowej tylko sam ruch brzucha, ale nie wypychaj go. Odczuj jak powietrze wynosi twoją dłoń leżącą na brzuchu ku górze w czasie wdechu i jak w czasie wydechu opada ona z brzuchem w kierunku podłoża. Ćwiczenie wykonuj 4-5 razy, powtarzając je w ciągu dnia, zupełnie na luzie, bez napinania mięśni. Ćwicz najpierw w pozycji leżącej, aż nauczysz się oddychać bez angażowania górnej części klatki piersiowej. Potem możesz przejść do pozycji stojącej. Ćwiczenie wykonuj jednak przed lustrem, by obserwować, czy nie unosisz ramion w czasie wdechu.

 

Jak polepszyć swoją sprawność oddechową?

 

Oddech w przemówieniu powinien być sprawny i ekonomiczny. Sprawny – bo musi sprostać wymogom wypowiadanego zdania, jego długości czy tempa. A ekonomiczny, dlatego że należy mądrze nim dysponować, by nie doprowadzić się do zadyszki podczas wypowiedzi.

Sprawdź, jak wygląda Twój oddech. Przeczytaj poniższy tekst nabierając powietrza, tylko w miejscach kropek. Powodzenia!

 

I jak poszło?

Dziś to na tyle. Ćwicz oddech przynajmniej 5 -10 minut dziennie. Codziennie czytaj na głos “Jerzego”. Daj znać w komentarzach, jak Ci idzie ćwiczenie oddechowe.

No Comments

Post A Comment