06 kwi Jak być asertywnym, nie tylko od święta?
Moja przyjaciółka mieszka we Francji. Napisała do mnie przed świętami, że strasznie pokłóciła się z szefem. Kazał jej wziąć dyżur w weekend przedświąteczny, pomimo tego, że siedzi w domu z dzieckiem i chorym mężem (a wiadomo, jak to z chorym mężem jest…). Nawet nie zwrócił uwagi na to, ze zawsze bierze dyżury na święta. Jak powinna zachować się moja przyjaciółka? Jak asertywnie odmówić i umiejętnie stawiać granice?
Pomocne będzie tu narzędzie komunikacyjne, które nazywa się FUKO. Rozwinięcie tego akronimu jest takie:
Fakty Ustosunkowanie się Konsekwencje Oczekiwania
Co wobec tego mogłaby odpowiedzieć szefowi moja przyjaciółka stosując FUKO?
1.Fakty
“Ostatnie 2lata z rzędu, biorę dyżury w czasie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W tej chwili jestem w domu z dzieckiem i chorym mężem.”
2.Ustosunkowanie się
“Czuję się nierówno traktowana, ponieważ moim kolegom nawet nie proponuje się wzięcia dyżuru w tych terminach. Jestem rozczarowana, że nawet moja sytuacja domowa, nie spowodowała zmiany Pana decyzji odnośnie dyżuru.”
3.Konsekwencje
“Jeśli wezmę ten dyżur, to efekty mojej pracy mogą być gorsze niż gdybym pracowała w innych okolicznościach, a pozostali pracownicy przyzwyczają się, że w ogóle nie mają dyżurów w czasie świąt.”
4.Oczekiwania
“To może umówmy się, że do jutra przygotuję grafik dyżurów świątecznych i ustalimy sprawiedliwy podział pracy wszystkich pracowników oddziału?”
Dlaczego FUKO jest skuteczne?
Dlatego, że do faktów nie można się przyczepić. Nie są one zabarwione emocjonalnie, jest to dokłada sytuacja, która miała miejsce. Ustosunkowanie, odnosi się do emocji osoby wypowiadającej się. Tutaj również nie można niczemu zaprzeczyć. Nie ma oceny, są tylko emocje. Konsekwencje pozwolą na ocenę zysków i strat odnośnie danego zachowania, a oczekiwania bardzo precyzyjnie określą jakie powinny być dalsze działania.
To co? Stosujcie zasadę FUKO i bądźcie asertywni! Powodzenia!
Poczytaj inne moje artykuły:
Sprawdź moje szkolenia
No Comments