Jak pokonać stres przed wystąpieniem publicznym?

jak pokonać stres przed wystąpieniem publicznym

Jak pokonać stres przed wystąpieniem publicznym?

Możesz wierzyć lub nie, ale wystąpienia publiczne stresują wszystkich. Stres to zresztą zdrowy objaw, który może chronić Cię przed porażką. Pamiętaj jednak, że “zdrowy” stres (nazwijmy go w tym wypadku ekscytacją), nie może paraliżować, jego działanie jest raczej mobilizujące. Jak więc pokonać stres i zmienić, go w ekscytację?

Jak ograniczyć stres?

Faktem jest, że umiejętność występowania przed publicznością to współcześnie jedna z najbardziej cenionych kompetencji na rynku pracy. Powiedzenie “trening czyni mistrza” sprawdza się i w tym zakresie, dlatego warto ćwiczyć występowanie publiczne nawet przy niepozornych okazjach – np. podczas opowiadania o swoich wakacjach na imprezie u znajomych, gdzie większość innych, zaproszonych osób jest Ci jeszcze nieznana. Szukaj widowni w codzienności i ucz się kontrolować stres zanim staniesz na klasycznej scenie, w blasku fleszy, z mikrofonem lub kamerą video.

Wystąpienia publiczne a stres – jak pokonać tremę?

Co jednak, kiedy scena, światła, mikrofon lub kamera są już w Twoim zasięgu? Wystąpienie zostało zaplanowane, a Ty wciąż nie wiesz jak pokonać stres i zaprezentować się jak najlepiej? Pierwsza i najważniejsza zasada dotyczy przygotowania merytorycznego, druga naturalnego zadbania o siebie, a trzecia znalezienia…kół ratunkowych.

Przygotuj się do wystąpienia publicznego

Stres przed wystąpieniem publicznym jest tym większy, im mniejsze jest przygotowanie merytoryczne występującej osoby. W praktyce oznacza to, że możesz zredukować stres poprzez przyswajanie i dysponowanie dużą wiedzą, ćwiczenie wystąpień (przed lustrem, przyjaciółmi, członkami rodziny) i zdobywanie materiałów dotyczących prezentowanego tematu. Im bardziej poczujesz, że niewiele Cię może zaskoczyć w trakcie wystąpienia (np. przewidujesz pytania ze strony publiczności i masz na nie odpowiedzi), tym stopniowo będziesz zmniejszać stres. Pamiętaj, że zanim siądziesz do slajdów warto zadać sobie kilka pytań: kto mówi? do kogo? w jakim celu? jak długo? i Gdzie? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci lepiej przygotować się do wystąpienia i ograniczyć wpadki.

Zmniejszanie stresu zaczyna się w zdrowych nawykach

Pozbywaniu się stresu sprzyjają zdrowe nawyki. To one w dużej mierze regulują pracę układu nerwowego i wpływają na rozluźnienie. Wysypiaj się, nawadniaj, podejmuj aktywności fizyczne i zadbaj o zbilansowane, pełnowartościowe posiłki. Jeżeli z tego zrezygnujesz, dołożysz sobie jeszcze więcej stresu niż myślisz. W dniu wystąpienia publicznego odczuwasz drżenie rąk, szybsze kołatanie serca i stres? Zrezygnuj z picia kawy – jej działanie może spotęgować objawy psychosomatyczne.

Zaplanuj, przewiduj, reaguj

Podczas wystąpienia może zdarzyć się, że zapomnisz jakiejś kwestii. Czy wiesz jak zachować się w takiej sytuacji? Ułóż w głowie nie tylko plan prelekcji, lecz także niespodziewane, zaskakujące i być może przykre doświadczenia. Stwórz negatywne scenariusze, aby móc zaplanować swoją reakcję. Możesz na przykład ustalić: kiedy stres spowoduje, że zapomnę, co chcę powiedzieć, zrobię przerwę na pytania do publiczności. Oswajając różne sytuacje, łatwiej będzie Ci się w nich odnaleźć – jeśli oczywiście pojawią się w czasie występu.

Weź udział w profesjonalnych szkoleniach

Jeżeli wiesz, że pojawiający się u Ciebie stres przed wystąpieniem jest na tyle silny lub częsty, że powyższe metody to za mało, popracuj ze specjalistą. Możesz zdecydować się na szkolenia stacjonarne lub szkolenia z wystąpienia publicznego online. W dobie rozwoju Internetu i pandemii COVID-19, umiejętność występowania przed kamerą, na pewno Ci się przyda, więc warto wybrać szkolenia, które obejmują tę praktykę. Przedsiębiorcy i pracodawcy mogą również zadbać o szkolenia dla swoich pracowników – sposób, w jaki będą radzić sobie ze stresem i wystąpieniami publicznymi wpływa na kreowanie wizerunku firmy.

Zachęcam do tego, aby poszerzać swoją wiedzę na temat tego, jak pokonać tremę przed wystąpieniem publicznym i kontrolować stres. Im bardziej go ograniczysz, tym lepiej nie tylko dla jakości Twojego występu, lecz także jego efektów i oddziaływania na przyszłe decyzje publiczności.

No Comments

Post A Comment